Skalní výlety...
Broumov
Národní přírodní rezervace. Jsou tvořeny asi 10 km dlouhým hřbetem mezi Broumovem a Policí nad Metují se skalními městy, hluboce zaříznutými roklemi a velkým množstvím věží, tzv. skalních hřibů. Nejvyšším vrcholem je Božanoský Špičák (773 m n.m.). Mezi nejvyhledávanější rokle patří Kovářova rokle, kterou je možné navštívit z turisty nejvíce navštěvovaného místa Hvězdy, odkud je krásný výhled do Broumovské kotliny.
Spleť cestiček pokrytých jemným pískem, bizarní skalní pilíře, jehly, sloupy, komíny a věže připomínající lidské postavy, zvířata či stavby. Vyhlídkové terasy, potůčky, vodopády, jezírka s průzračnou vodou, zbytky středověkého hradu, lezecké terény...
Mohutné skalní bloky, lezecké terény, divoké rokle, jeskyně a hluboké propasti. Úzké skalní soutěsky, do kterých sluneční paprsky neproniknou celý rok. Šero, vlhko, chlad a místy zbytky sněhu i uprostřed léta...
Dvanáctikilometrový horský hřbet plný pískovcových věží i skalních hřibů, romantických zákoutí, hlubokých roklí, bludišť, strží, příkrých srázů a fascinujících výhledů do okolní krajiny.
Lesnatý vrchol stolové hory je výraznou dominantou krajiny u Police nad Metují. Ukrývá se zde svět pískovcových skal roztodivných tvarů a jmen – Čertovo auto, Mohyla smrti, Zbrojnoš, Budík...
Menší oblast pískovcových skal navazuje na Teplické skalní město. Jsou zde nejen četné lezecké terény, ale také malebné jezírko a malý barokní zámeček.
Zalesněné pohoří se táhne po severovýchodním okraji Broumovského výběžku a představuje hranici s Polskem. Ruprechtický Špičák (880 m. n. m.), na jehož vrcholu stojí volně přístupná rozhledna, je nejvyšším bodem Broumovska.
Kotlina je z jedné strany uzavřena hradbou Broumovských stěn a z druhé strany hraničním hřebenem Javořích hor. Přirozeným centrem je město Broumov, obklopené vesnicemi tzv. lánového typu.
Polský národní park (NP) navazuje na pískovcové oblasti Broumovska. Panoramaticky a krajinářsky nejatraktivnější hory Sudet jsou zároveň jedinými tabulovými horami v celém Polsku. Skalní bludiště.
Metuje (původně Methuja, z praindoevropského *medh- „prostřední“ – rozuměj prostřední řeka mezi Úpou a Orlicí; podle legendy z „med tu je“) je řeka v severovýchodních Čechách, levý přítok Labe.